Spirulina to ciemnozielona alga, zapachem przypominająca „wodę morską”, słynąca ze swoich dobroczynnych właściwości. Dla celów zdrowotnych została ona sprasowana do niewielkich, łatwych do przyjmowania spiruletek bądź wykorzystywana jako proszek dodawany do potraw, czy używana jako maseczka.
Jednak spirulina spirulinie nie równa. Warto przed zakupem sprawdzić skład produktu by nie okazało się, że kupiliśmy wyrób jedynie z nazwy będący spiruliną, który w zależności od użytych wypełniaczy może powodować różne efekty, w tym nawet skutki uboczne.

Ogólny skład spiruliny

Spirulina zawiera praktycznie wszystkie elementy, które powinny znajdować się w zróżnicowanej diecie. Znaczną część białka (65%), witaminy, sole mineralne, węglowodany, mikroelementy oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Ponadto, w przeciwieństwie do niektórych innych glonów Spirulina jest „zdatna” do jedzenia.

1. Proteiny – Białka
Spirulina jest szczególnie bogata w białka roślinne, co stanowi 55-70 % jej masy. To naprawdę niezwykłe, zwłaszcza, że najlepsze źródła białka nawet nie zbliżają się do tej liczby. Mąka sojowa zawiera np. tylko 35% białka.

Z punktu widzenia jakości, spirulina zawiera kompletne białka, ponieważ w składzie zawiera pełen kompleks 18 niezbędnych aminokwasów (47% całkowitej masy białka).

2. Węglowodany
Uważane za najważniejsze źródło energii w ludzkim organizmie występują w 15-25% w spirulinie.

3. Minerały
7-13%

4. Błonnik
8-10%.

5. Kwasy tłuszczowe
Blokują gromadzenie się złego cholesterolu. Spirulina zawiera je w około 7 %.

6. Woda
3-7%

Witaminy

Są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Spirulina posiada jedynie witaminy pochodzenia naturalnego (wyróżniamy również witaminy syntetyczne).

Zawartość beta-karotenu w spirulinie jest niezwykle wysoka, bo aż 30 razy większa niż w marchwi. Dostępność karotenoidów została wykazana w licznych badaniach klinicznych.
Spirulina jest także wyjątkowo bogata w witaminę B12 (kobalaminy). Witamina ta, jak dotąd jest najbardziej trudna do uzyskania w diecie wegetariańskiej, ponieważ owoce, warzywa, czy rośliny strączkowe jej nie zawierają. Spirulina ma 4 razy więcej witaminy B12 niż surowa wątróbka, która długo uważana była za najlepsze źródło tego składnika. Dawka 4 g suszonej spiruliny wystarcza z nawiązką na pokrycie zapotrzebowania organizmu na dzienne spożycie witaminy B12.
Spirulina zawiera także witaminę E, porównywalnie dużo jak w kiełkach pszenicy.

Główne witaminy antyoksydacyjne zawarte w spirulinie to: beta-karoten, inne karotenoidy, witamina E. Chronią one komórki naszego organizmu przez szkodliwym działaniem wolnych rodników.

Szczegółowy skład spiruliny platensis

Witaminy w spirulinie

Witaminy ok. mg/kg
Biotyna (H) 1,32
Cyjanokobalamina (B12) 0,79
Kwas pantotenowy 409,0
Kwas foliowy 1,75
Inozyt 350,0
Kwas nikotynowy 148,0
Pyrydoksyna (B6) 3,3
Ryboflawina (B2) 23,3
Tiamina (B1) 20,0
Tokoferol (E) 10,0
Karotenoidy łącznie 3380-4130
(w tym beta-karoten) 1000
Chlorofil A 11800

Minerały

Szczególnie interesujące jest to, że spirulina stanowi bogactwo minerałów takich jak żelazo, magnez, wapń i fosfor. Dla prawidłowego funkcjonowania ludzki organizm potrzebuje dostarczenia minerałów z pożywieniem. To one odpowiadają za dobry wygląd, samopoczucie, a ponadto są budulcem kości i tkanki mięśniowej.

Spirulina jest doskonałym źródłem żelaza (zawiera go 20 razy więcej od kiełków pszenicy). Żelazo jest minerałem, który występuje głównie w produktach spożywczych pochodzenia zwierzęcego, takich jak: mięsa, podroby i ryby. Spirulina jest doskonałą alternatywą dla wegetarian, jako uzupełnienie codziennej diety w składniki mineralne, jak również dobrze sprawdza się u kobiet w ciąży czy dojrzewających nastolatków.

Przyjmowanie spiruliny znacznie zmniejsza ryzyko istotnych braków mikroelementów w diecie.

Minerały w spirulinie

Minerały / Mikroelementy ok. mg/kg
Wapń (Ca) 4300
Fosfor (P) 8200
Żelazo (Fe) 700
Sód (Na) 7200
Chlor (Cl) 640
Magnez (Mg) 3500
Mangan (Mn) 31
Cynk (Z) 32
Potas (K) 1000
Selen (Se) <1,0
Chrom (Cr) 1,5

Aminokwasy
Aminokwasy są ważnym budulcem białek. Nie wszystkie znajdziemy w pożywieniu, stąd trzeba dostarczyć je z zewnątrz.

Aminokwasy w spirulinie

Aminokwasy egzogenne ok. %
Izoleucyna 5,2
Leucyna 9,5
Lizyna 5,2
Metionina 1,3
Fenyloalanina 5,1
Treonina 5,7
Tryptofan 2,6
Walina 6,0

Nienasycone kwasy tłuszczowe ok. mg/kg

Kwas linolowy (C18) 13650
Kwas gamma-linolenowy (C18) 13910
Nasycone kwasy tłuszczowe
Kwas mirystynowy (C14) 130
Kwas palmitynowy (C16) 30225

Polecane produkty:
Spirulina w tabletkach bioalgi
Spirulina biolagi to wysokiej jakości alga słodkowodna. Każdy etap, od hodowli aż po dostarczenie gotowego produktu jest pod ścisłą kontrolą. Dodatkowo Spirulina bioalgi została przebadana przez Główny Inspektorat Sanitarny, co potwierdza jej ...
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku bioalgi
Spirulina w proszku zawiera wysokiej jakości witaminy i minerały, a także inne, niezbędne dla organizmu składniki odżywcze. Odpowiednie i ściśle kontrolowane warunki hodowli sprawiają, że są one bardzo dobrze wchłanialne, przez co wykazują właściwości ...
Zobacz tutaj ...